DOĞRU NEFES NEDİR?

İnsanın bedeni, mükemmel diyebileceğimiz bir tasarımla oluşturulmuştur. İlk doğduğumuz anda diyafram adalemizi en yüksek kapasite ile kullanırız. Daha sonra ilkokul çağlarına gelmeden hayatımıza giren kavramlarla, yanlış kullanma alışkanlıkları veya hiç kullanmama nedeni ile diyafram adalemiz zayıflar, kusursuz yaratılmış olan mükemmellikten uzaklaşır, verim kaybetmeye başlarız.

Doğru Nefes Alma uygulamalarının amacı, zamanla bozulan diyafram kullanma özelliğini tekrar kazanmaktır. Nefes alışınız sığ, yetersiz ve düzensiz ise zihniniz ve düşüncelerinizde düzensiz ve amaçsızdır. Bu sebepten zihniniz sizin kontrolünüzde değildir. Doğru Nefes, derin, sessiz ve uzun alınan nefestir. Doğru nefes almadığımızda organlarımıza oksijen taşınmasına yardımcı olan kalbimiz zora düşen ilk organımızdır. Ayrıca kan basıncının yükselmesi, kanser, ani sancılar, zatürre, astım, konuşma problemleri, stresle başa çıkamama, uyku apnesi, duygu kontrolsüzlükleri gibi düzensiz nefes alıp vermenin yol açabileceği rahatsızlıklara neden olur.

Doğru ve kontrollü nefes aldığımızda, kalp ritmimiz düzenlenir, kan dolaşımımız hızlanır, sindirim kolaylaşır, stresle daha kolay başa çıkabiliriz, antidepresan ilaçlara bağımlılık, her türlü alışkanlıklar, uyku düzensizlikleri gibi sorunlarımızı ortadan kaldırabiliriz.